Yükleniyor...
Hakkımızda

               BUHAN EĞİTİM KURUMLARI ÖZGEÇMİŞİ

1980 yılında öğretmenliğin yanında özel ders çalışmalarını sürdüren Ahmet Buhan, diğer taraftan da ilköğretim okullarının eğitim-öğretim çalışmalarına katkıda bulunmak için yardımcı (kaynak) kitaplar yazmaya başlamıştır. Öğretmen ve öğretim görevlilerinin mesleki çalışmaları alanında kitap yayımlamaları sakıncalı olmadığından; öğretmenlikle birlikte, eğitim alanında mesleki kitaplar üreterek yayıncılığı sürdürmüştür. Sıra ile özel ders, grup dersleri, yayıncılık derken birçok özel dershaneye ve özel okula danışmanlık yaparak ve matematik testleri yazarak bu alanda yoğun çalışmalara girmiştir. O yıllarda dershaneler kurup hazırladığı testleri, yazdığı kitapları kendi öğrencilerine uyguladığı gibi dershanede de uygulayarak, eserlerini test edip deneyim ve tecrübe kazanmıştır. Öğretmenlik, özel çalışmalar, kitap yazmak ve yayıncılık tutkusu yüzünden dershanelerini devretmiştir. Neden hep yayıncılık diye kendisine sorulduğunda, “Ben binlere değil, yayıncılıkla milyonlara ulaşmak istiyordum.” demiştir. Nitekim; yüz binlerce öğretmene, on milyonlarca öğrenciye ulaşması bu alanda adını markalaştırması tesadüf değildir. 1972 doğumlulardan günümüze Ahmet Buhan’ın yardımcı ders ve ders kitabını bilmeyen, ondan yararlanmayan çok az öğrenci vardır. Yalnız matematik kitabı yazmakla yetinmemiş, bir taraftan da kitaplarının yayın hakkını yayın evlerine vermeyip kendisi almış, pazarlama ve satışını da yapmıştır. Bu yoğun çalışmalar İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü’nün dikkatini çekmiş kendisine boş zaman yaratılmak için o yıllarda (yatılı olan) İstanbul Göztepe Pansiyonlu Okulu’na etüt öğretmeni olarak atanmıştır. Bir taraftan öğretmenlik mesleğine devam ederken diğer yandan yukarıda söz ettiğimiz çalışmalarını da 12 yıl boyunca sürdürmüştür. Bu yoğun tempoya kendisi gibi öğretmen olan eşi Şerife Buhan da katılmış ailece çalışmalar aralıksız daha aktif devam etmiştir. Öğretmenlik yaptığı yıllarda; öğrencilerine kendi kitaplarını okutması, gittiği okullarda sınıf tahtalarına yazılan ‘Ahmet Buhan Matematik Kitabı 60. sayfadaki problem çözülecek...’ yazıları, karşılaştığı öğrencilere ‘Kimin matematik kitabını okuyorsunuz?’ diye sorduğunda “Ahmet Buhan” cevabını duyması, onu motive eden, çalışma hız ve heyecanını artıran sözler olmuştur.
Öğretmenlikte 25 yılını doldurup emekli olduktan sonra yayıncılığa özel önem ve hız veren Ahmet Buhan, 1992 yılında Buhan Yayıncılık Özel Eğitim Hizmetleri’ni kurmuştur. Artık profesyonel yayıncılığa başlamış, ünlü eğiticilerden oluşan yayın kurulu ve seçkin öğretim görevlileriyle birlikte çalışmaya başlamış, yayın yelpazesini anaokulundan başlayarak liseleri de kapsayan biçimde genişletmiştir. İlköğretim okulu ağırlıklı olmak üzere, anaokulu ve orta öğretim kurumlarını da kapsayan yüzün üstünde yayına yayınevi olarak imza atmıştır. İlköğretim 1. sınıftan, 8. sınıfa kadar yazarı olduğu matematik ders kitaplarını yayınlayan Ahmet Buhan’ın hâlen matematik ders kitapları okullarımızda okutulmaktadır. 2005-2006 eğitim ve öğretim yılında dergiciliğe de el atmış, aylık yaklaşık 200000 trajla kitapçılıkta olduğu gibi bu alanda da bir rekora imza atmıştır.
 
 
Buhan Özel Eğitim, İlkyay, Güldağ, Buhan Matbaacılık, Buhan Okul Hizmetleri Şirketlerini kurarak, şirketler grubu oluşturmuştur. Buhan şirketler grubu verdiği vergilerle ve eğitime sağladığı destekle adından sürekli söz ettirmiştir. 2002 yılında eğitime % 100 destek kampanyası kapsamında yaptırıp devlete bağışladığı Ahmet Buhan Lisesi de bunlardan biridir. Ahmet Buhan’ın eğitime verdiği bu destekler sayın başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ve dönemin Millî Eğitim Bakanı Sayın Hüseyin Çelik tarafından takdir belgesiyle ödüllendirilmesine neden olmuştur. Sonraki Millî Eğitim Bakanı Sayın Nimet Çubukçu da Ahmet Buhan’ı takdir belgesiyle onurlandırmıştır. İstanbul Valiliği ve Millî Eğitim Müdürlüğü de kendisini ödüllendirmiştir. Bunun yanında Ahmet Buhan ve şirketler grubuna, yurtiçi ve yurt dışındaki birçok kuruluşça çok sayıda çeşitli belge ve plâketler verilmiştir.
 
2008-2009 Eğitim öğretim yılında öğretimin tüm sınıflarında yeni ders programları uygulanmaya başlamıştır. İlköğretim ders kitabı ve yardımcı ders kitabı yayımcılığında kurumun vizyonunu sürekli geliştiren Ahmet Buhan ve ekibi, yeni ilköğretim programı çerçevesinde çoklu zekâ ve yapılandırmacı öğrenme kuramı yaklaşımına göre bütün kitaplarını yenileyerek, yenilikleri yepyeni çizgi ile kitaplarına yansıtmıştır. Programların özüne uygun yayınları öğrencilerin; öğrenme, eleştirel ve yaratıcı düşünme, iletişim kurma, problem çözme, araştırma, karar verme, bilgi teknolojilerini kullanma ve girişimcilik becerilerinin gelişmesine yardımcı olmuştur.
 
Ahmet Buhan 2006 yılında Basın Ekspress yolunda yaklaşık 5000 m2 alanda, 3000 m2 kapalı alanı olan Buhan Matbaacılık tesislerini kurarak şirketine ait kitap ve dergilerini modern tesislerinde basmaya başlamıştır.
 
Çağımızda bilgi sürekli yenilenerek hızla yayılmaktadır. Bunun nedeni iletişimdeki hızlı değişimdir. Bu değişimin toplumsal gelişimlerin oluşumunda önemi çok büyüktür. Dünkü eğitim yaklaşımları ile yarına ulaşmak olası değildir. Öğretmen bilgiyi aktaran değil, bilgiye ulaşmayı sağlayan, sınıf ortamını yöneten kişidir. Eğitimde Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) projesi kapsamında MEB’e bağlı internet erişim hizmetleri bunun işaretidir. Akıllı tahta, tablet ve dizüstü bilgisayarlarla eğitim daha teknolojik hâle gelmiştir. Okul dışında yaşamınızın her alanında eğitim yaygınlaşmaktadır. Buhan; bu değişimleri takip etmekte, kitaplarını elektronik ortama aktarma çalışmalarını da sürdürmektedir.
Hedefinin; geleceğin Türkiyesinin kalkınmasında sorumluluk alacak, istihdam yaratacak, üretken ve çağdaş düşünceye sahip bireyler yetiştirmek olduğunu söyleyen Ahmet Buhan; yeni eğitim sisteminin, değerli meslektaşlarına, velilere, öğrencilere kısaca ülkemize hayırlı ve uğurlu olması dileklerini iletmektedir.